Męska płodność

Chociaż ze świadomością dotyczącą płodności, a raczej jej braku jest coraz lepiej, to jednakże w wielu przypadkach mamy do czynienia z przeświadczeniem, że brak możliwości zajścia w ciążę wynika z problemów kobiecych. Tymczasem prawda jest zupełnie inna, gdyż to właśnie męskie problemy zdrowotne są bardzo często powodem braku ciąży. Tym samym wizyta w gabinecie ginekologicznym nie powinna sprowadzać się tylko i wyłącznie do wywiadu z kobietą, zleceniu jej badan, ale jak najbardziej należy także przeprowadzić stosowny wywiad z mężczyzną.

Chodzi o jego styl życia, chodzi także o jego przyzwyczajenia, stosowane używki, stres oraz o dietę. To są czynniki, które znacząco mogą przyczynić się do obniżenia męskiej płodności, ale bardzo często sami mężczyźni nie chcą do siebie tejże myśli przyjąć. Poza owym wywiadem, o którym w tym miejscu wspomnieliśmy, będziemy chcieli wskazać również na konieczność wykonania stosownego badania męskiego nasienia, które da nam odpowiedź na pytanie o źródło problemów z zajściem w ciążę albo też przynajmniej będziemy mogli pewne przyczyny wykluczyć. Takie badanie powinno odbywać się w ściśle określonych warunkach, a jeśli będziemy mieli do czynienia z negatywnymi wynikami owego badania, to nie należy jednoznacznie się skazywać na bezpłodność, ale należy takie badanie ponownie wykonać po około 4 do 6 tygodniach od poprzedniego.

Może bowiem dojść do wystąpienia pewnych błędów, które mogłyby spowodować bardzo wyciągnięcie bardzo niewłaściwych wniosków. Męska płodność, podobnie jak i ta kobieca, zależy od bardzo wielu czynników i jest również narażona w bardzo dużym stopniu na obniżenie, a zwłaszcza dzisiaj, gdy mamy do czynienia z wieloma różnym negatywnie oddziałującymi na ową płodność czynnikami. Chęć posiadania potomstwa nie powinna nas od razu skłaniać do wykonywania określonych zabiegów pozaustrojowych, ale przede wszystkim powinniśmy skoncentrować się nad tym, aby poprawić parametry własnej płodności, gdyż w bardzo wielu sytuacjach jest to jak najbardziej możliwe.